Backlink Nedir? Nasıl Olmalıdır?

Backlink Nedir?

Backlink en basit tanımıyla bakıldığı zaman genel olarak bir web sitesi için herhangi bir url adresi aracılığıyla internette daha farklı bir sitede yayınlanması olarak tanımlanabilir. Bununla birlikte sadece sitelerin ana sayfaları için değil site içinde olan diğer sayfalara da verilmektedir. Teknik olarak bakıldığında internet üzerinde yayın yapılan her siteden almak mümkün olabiliyor. En çok kullanıldığı alanlar ise forum siteleri be blog sayfalarıdır.


Backlink Neden Önemli?

Web sitelerinin aslında en temel amaçlarından biri ziyaretçi kitlesini artırmaktır. Web siteye gelen ziyaretçi kitlesi artarsa eğer şirketler hedeflemiş oldukları pazarlama, markalaşma, satış vb. hedeflerine de kolay bir şekilde ulaşacaktır. Web sitelerinde ziyaretçi kitlesini artırmanın en kestirme yolu arama motorlarında araştırıldığı zaman sitenin ilk sayfalarda ve üst sıralarda yer almasıdır. Backlink de tam olarak bu amaca yönelik olarak işlev görüyor. Web sitelerinin üst sıralarda yer alması için aynı zamanda SEO gibi farklı yöntemlerden de faydalanılmaktadır.

Doğal Backlink Nedir?

Doğal backlink herhangi bir durumda karşılık ödemeden sadece içerik kalitesine bağlı olarak çalışır. Yani diğer web siteleri tarafından direkt olarak web sitesine verilen bağlantılara denilir.Doğal ve Kaliteli Backlink Nasıl Alınır?

Doğal backlink elde etme şartı ilk olarak içeriğin ziyaretçiye büyük bir fayda sağlayacağı kadar kaliteye sahip olmasıdır. Bu sayede diğer web siteleri herhangi bir şekilde beklenti olmadan kendi içeriklerine ait olan bağlantılarını verir. Bu bağlantılar belirli süreler içerisinde kontrol edilmelidir. Bu anlamda kalitesiz olan içeriklerin bağlantıları tespit edilmiş olur. Bu kalitesiz bağlantılar da reddedilmiş olur. Böylece benzer içeriklere sahip rakip web sitelerine bağlantı veren sayfalar da belirlenir ve kaliteli olan içeriklere sahip bağlantılar sağlanmış olur.


Hacklink Nedir?

Hacklink bir siteye kasten zarar verebilmek için kalitesiz olan sitelerden verilen bağlantılara denilmektedir.

Hacklink Nasıl Tespit Edilir?

Hacklink doğal görünümlü olarak sunulur. Bu nedenle pek çok kişi tarafından anlaşılamayabilir. Bu zararlı olan bağlantıları kolay bir şekilde tespit edebilmek için Google’ın Search Console aracı kullanılmaktadır. Bu aracın zararlı olup olmadığını tespit edebilmek için kullanılan aracın menü bölümünde bağlantıyı veren siteleri görmek mümkündür. Menü düzenli aralıklarla kontrol edildiğinde kalitesiz bağlantılar görülecektir.

Hacklink Nasıl Kaldırılır?

Düzenli olarak kontrol edilen bağlantılarda kalitesiz hacklink bağlantıları bulunursa eğer search console kullanılarak kaldırılır. Tespit edilen bir bağlantı varsa eğer kalitesiz olan siteler txt dosyasına kaydedilerek ‘bağlantıları reddet’ kısmından yüklemek gerekir.


Backlink Almanın Faydaları

Kullanıcılar olan kaliteli ve doğal backlink almanın web siteleri üzerinde çok çeşitli faydaları vardır. Bu faydalar şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Bu bağlantıyı alan siteler pek çok arama motorunda çok daha değerli kabul edilir. Ekranda çok daha üst sırada yer alır.
 • Web sitesinin içerikleri backlink sayesinde çok daha fazla yükselir.
 • Web sitesi arama motorunda değerli hale geldiği zaman sitenin ziyaretçi kitlesi de aynı şekilde artışa geçecektir.
 • Kaliteli içerikler kullanıldığı için aynı oranda sitenin güvenirliği de artışa geçecektir.

Backlink Neden Alınır?

Kaliteli link sayısı bir internet sitesinin arama motorundaki yerini belirler. Kişiler günlük hayatta yaşadıkları durumlara yönelik olarak web sitesi üzerinden araştırma yapar. Genel olarak araştırma sonuçlarında en yukarıda çıkan sitelere giriş yapılır. Bu anlamda link almaz yöntemi oldukça önemlidir. Web sitesi yeterli sıklıkta ve kalitede olduğu zaman, arama motorundan tavsiye edildiği zaman sıralaması da bu anlamda yukarıya çıkacaktır. Bu durumun gerçekleşebilmesi için doğru link ve yöntemi kullanılmalıdır.

Backlink Analiz Araçları

SEO uzmanları backlink çalışması yapar. SEO uzmanları rakip analizi yaparak en doğru bağlantı seçimini yapar. Bu anlamda sitelerin kalitesini de belirlemek için çeşitli web araçlarını kullanır.

En Çok Kullanılan SEO Araçları

 • Majestic SEO,
 • Semrush
 • Ahrefs,
 • Moz,
 • Open Site Explorer,

Backlink Çeşitleri Nelerdir?

SEO uzmanları backlink çeşitleri konusunda çok çeşitli modelleri ayırmaktadır. Genel anlamda backlink çeşitleri farklı gruplarda inceleniyor. Biri text link diğeri ise anchor ve URL gibi farklı yazı haline sahip olan link çeşitleridir. Aynı zamanda resimler üzerinden verilen link çeşidi ise imagine backlink olarak verilen bir link çeşididir. Bu çeşitler ile en sağlıklı linki vermek de mümkün olacaktır.

Açık URL Ekleme

Yazı halinde olan backlink’lerde bir kelime veya kelime grubuna da link eklenebiliyor. Aynı zamanda direkt olarak da belirli bir alana açık bir şekilde URL konulabilmektedir. Bununla birlikte verilen linkler web siteleri üzerinde istenen bir alana yerleştirilebilmektedir. Bazen bir yazının içine yerleştirilebilirken bazen footerda da yerleştirilebilmektedir. Aynı zamanda backlink sidebarda da olabilmektedir. Site içinde olan resimlere link eklendiği için gelen ziyaretçiler bu resimlere tıklayarak direkt olarak siteye yönlendirilmektedir.

Dofollaw ve Nofollow

Dofollaw ve nofollow da backlink konusu içerisinde yer alan terimlerden biridir. Dofollow içerisine varsayılan tüm linkler eklenebilir. Bu anlamda linki oluşturabilmek için başka bir şey yapmaya gerek kalmaz. Nofollow linki de arama motorlarında yer alan botların bu bağlantıyı takip etmesini engeller. Aynı zamanda bağlantı sıralamasının etkilenmemesi için de gerektiğinde HTML komut olmaktadır.

Hosting SEO Performansına Etki Eder mi?

Hosting SEO özelliği ile linkin kalitesi tam olarak bilinmiyorsa bu sıralamaların düzenlenmesi de sağlanmaktadır. Nofollow ile arama motorlarında yer alan botlar iyi olan kaliteli bağlantıyı da takip edemez.  Bu sayede link siteye herhangi bir şekilde zarar vermeyecektir. Kaynağı bilinmeyen bir bağlantıya link verilecekse eğer nofollow özelliği çok daha güvenilir kullanılır.


Backlink Almadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

Sitesini iyi bir yere taşımak isteyenlerin backlink alırken dikkat edilecekler anlamında göz önünde bulundurulması gereken hususlar yer almaktadır. Eğer dikkat edilmezse yarardan çok zarara sebep olabilir. Bu anlamda doğal gözükmeye çalışmak oldukça önemlidir. Bununla birlikte kişiler kendi sitesiyle aynı olan farklı yayın yapan sitelerin linkini almamalıdır.

Backlink Paketleri

Bazı sitelerde tamamen konuyla alakasız olarak sitelerde ziyaretçilerin tıklamayacağını bilse bile link verebilmektedir. Backlink işleminin tüm amacının gerçekleşebilmesi için gerçek kişiler ile tıklanabileceği çalışmaları yapmak oldukça önemlidir. Bununla birlikte bu işlemle ilgilenen yerler web siteleri için çok önemli link paketlerini de satıyor.

Backlink Paket Fiyatları

Backlink fiyatları bazen çok yüksek olurken bazen de çok uygun fiyata sunulmaktadır. Ancak bunlardan uzak durmak oldukça önemlidir. Bu paketler genel anlamda spam link çalışmalarını içerir. Bu konu hakkında deneyimli ve uzun süre çalışan firmalarla görüşmek önemlidir.

Ziyaretçi Olmayan Backlink

Herhangi bir ziyaretçisi olmayan ve tamamen çöp site denilen alanlardan link almamaya özen göstermek gerekir. Bu anlamda siteden herhangi bir linki almadan önce kişiler o siteyi mutlaka detaylı bir şekilde incelemelidir. Tüm uygunluğu tamamen kontrol edilmelidir. Kişiler kendi siteleriyle ilgili en alakalı kaliteli linkleri almalıdır.


Backlink Nasıl Alınır?

Kişiler web sitesini yükseltmek için backlink satın almadan önce ilk olarak sitenin hedefi de belirlenmelidir. Buna yönelik olarak belirlenen anahtar kelimeyle ilgili en özgün makale ayarlanmalıdır. Bu anlamda web sitesine eklenen linklerin kalıcı olması büyük önem taşır. Kişiler link aldığı zaman kısa bir süre için değil ömürlü olarak link almalıdır. Link sayesinde site yükselmeye başlanırsa eğer link kalktığı zaman site ziyaretçileri de aynı anlamda azalır. Farklı bir link yükleneceği zaman da eskisi gibi olmadığı görülecektir.

Backlink Alınması İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • En yeni tasarlanmış olan domainler ile link çalışması yapılmalıdır.
 • Link alınırken kişilerin web sitesinin içeriğine en uyumlu linki almasına dikkat edilmelidir.
 • Link alınacak olan web sayfası en güncel ve en özgün bir site olmalıdır.
 • Farklı siteler için kısa zamanda çok fazla link almamak gerekiyor. Bu işlem için haftada 2- 3 adet link almak uygundur.

Backlink Alınabilecek Siteler

 • Sektörel olarak tasarlanan web siteleri,
 • Forum vb. web siteleri,
 • Siteye özel oluşturulan platformlar,
 • Web otoritelerinden linkler alınabilir.

Ücretsiz Backlink Alma Teknikleri

Forum Sitelerinden Backlink Almak

Backlink ücretli alınan bir işlemken ücretsiz bir şekilde de alınabilir. Özellikle forum siteleri üzerinden link alındığında çok işe yaradığı görülür. Tıklanma oranı da çok yüksek olduğu için web sitesine büyük bir trafik sağlanır. Ancak bu tekniğin forumda tanıtım yazısı halinde yapmamak gerekiyor. Yapılan en doğru yöntem açıklamalı linklerdir. Çünkü bir soruya cevap olarak verilir.

Sözlük Sitelerinden Backlink Almak

Sözlük siteleri yıllardır popülerliğini kaybetmedi. Bu anlamda sözlük siteleri de link alınabilen yerlerden biridir. Bu linkler tamamen formata en uygun bir şekilde yapılmalıdır. Linkleri alırken dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri de silinmeyeceğinden emin olmaktır. Silinen linkler web sitesine çok zarar veriyor. En çok işe yarayan tekniklerden biri sözlük siteleridir.

Haber Sitelerinden Backlink Almak

Haber siteleri de ücretsiz bir şekilde alınabilecek yerlerden biridir. Aynı zamanda bağışların karşılığı olarak verilen sivil toplum kuruluşlarında uygun makale değerinde olan içerikler de vardır. Bu içerikler üniversite sitelerinde yer alıyor. Bu anlamda hem kaliteli hem de güvenilir linkler alınabilmektedir.

Backlink Nedir Sıkça Sorulan Sorular

Backlink Ne İşe Yarar?

Bir web sitesini başka bir web sitesi üzerinden gönderi yapılmak istendiği zaman bu gönderi linkler ile desteklenir. Backlink tam olarak bu görev için oluşturulan bir sistemdir.

Backlink Zararlı Mı?

Herhangi bir siteye link açısından zarar verilecekse eğer spam sitelerden gelen linkler kullanılmaktadır. Yani çöp siteleri tamamen spam için kullanılmaktadır. Bu linkler kullanıldığı zaman zararlı olabilmektedir.

Backlink Nasıl yapılır?

Kişiler backlink almadan önce mutlaka sitenin hedefini belirlemelidir. Bu hedefe göre bir kelime de belirlenmelidir. Anahtar kelimeye uygun özgün makaleler paylaşılmalıdır. Sitenin kalıcı olabilmesi için ömürlü bir link kullanılması oldukça önemlidir.

E-ticaret danışmanlığı, Google ADS ve sosyal medya reklamları ile 360° dijital pazarlama ajans desteği almak için buraya tıklayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

[Toplam: 2 Ortalama: 5]

Tavsiye Edilen Yazılar