E-ticaret Stok Yönetimi Nasıl Yapılır? Neden Önemlidir?

E-ticaret siteleri, yeni nesil ticaretin en baş kahramanıdır. Elektronik ticaret anlamına gelen e-ticaret, yeni nesil reklamlarla beraber internet üzerinden satış yapmaya yarayan platformlardır. Ürün ve hizmetleri çevrimiçi şekilde pazarlamak birçok yönden daha avantajlı olduğundan, büyük küçük her işletme artık e-ticaret siteleri üzerinden satışlar gerçekleştiriyor. Potansiyel müşteriler, bu vesileyle ürün ve hizmetleri yakından inceleyebilir ve kolayca satın alabilir.


E-Ticaret Sitelerinin Avantajları Nelerdir?

  • Birden fazla ödeme seçeneği
  • Geniş stok
  • Geniş ürün yelpazesi
  • Kolay erişim
  • Her zaman ve her yerde alışveriş

E-ticaret sitelerinin kullanıcılara da ticaret yapanlara da birçok faydası vardır. İlk başta kullanıcılara olan faydalarından bahsedelim. Biliyorsunuz ki fiziki mağazalardan alışveriş yapmak ciddi bir efor ve zaman ister. Mağazaya gitmek, uygun bedeni bulmak, denemek ve satın almak gibi süreçlerin aksine e-ticaret sitelerinde yer alan ürünler ve ürün tablolarında yazan bedenlerle kolaylıkla üzerinize uygun kıyafetleri bulabilir ve tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra kapıda ödeme ve farklı kart seçenekleri ile kolayca ödeme gerçekleştirebilirsiniz.


Bir diğer avantaj da her zaman ve her yerde mobil ve bilgisayar üzerinden e-ticaret siteleri ile sipariş verebilmenizdir. Saat kaç olursa olsun bir kısıtlamanız bulunmaz ve istediğiniz her zaman alışveriş yapma özgürlüğüne sahip olursunuz. Bu durum hayatınızı ciddi anlamda kolaylaştırır ve daha iyi bir yaşam kalitesi sunar. Günümüzde her şeyin internet üzerinden tek tık ile gerçekleştirilmesi bu konuda en büyük örneklerden.


Bir de e-ticaret sitesi kurmak isteyen kişiler için geçerli olan avantajlar vardır. Belirli altyapılar kullanarak e-ticaret sitenizdeki ürünlerin stok yönetimi, optimizasyonunu ve takibini istediğiniz zaman kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bunun yanı sıra online bir şekilde ticaret yaptığınız için, tüm süreçlere verilerle hakim olur, dolayısıyla her şeyi eş zamanlı olarak takip edebilirsiniz. Stok tahmininizi de buna göre gerçekleştirebilirsiniz.


Stok Yönetimi Nasıl Yapılır?

Stok yönetimi, e-ticaret siteleri için en önemli adımlardan bir tanesidir. Öncelikle stok takibini düzenli olarak gerçekleştiriyor olmalısınız. Bunun için özel yazılımlar kullanılarak otomatik stok takipleri veya manuel olarak stok takibi gerçekleştirilebilir. E-ticaret siteleri ile satışları da kolaylıkla inceleyebildiğiniz için satışlara göre, satışlar arttığında ve ürün sayısı azaldığında stok yenileme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Stokların yenilenmesi satışlarınızı artırmak ve ticareti süreklilik haline getirmek için belki de e-ticaret sisteminin en önemli kollarından bir tanesidir.


Stok yenileme süreci, belirli bir satış miktarı aşıldığında ve belirli miktarda ürün azaldığında gerçekleştirilir. Satış miktarlarınız yenileme için yeterli miktarlarda gerçekleştiğinde ve ürün azaldığında tedarikçilerinizle görüşüp stok yönetimini sağlayabilirsiniz.


Güvenilir Tedarikçi İlişkileri Kurmanın Önemi

Tedarikçi ilişkileri, e-ticaret sitelerinde stok yönetimi açısından çok önemli, güvenilir tedarikçilerle iyi ilişkiler kurarak kaliteli ürünleri kolayca temin edebilirsiniz. Kaliteli ürün satmak, yaptığınız ticarette satışlarınızı doğrudan etkileyen ana unsurdur. Güvenilir tedarikçilerle çalıştığınızda sadece kaliteli ürünler almış olmaz, aynı zamanda zamanında teslimat konusunda da avantaj yaşarsınız. Bir öneri olarak uzun vadeli tedarikçiler ile çalışmalısınız, bu anlamda yaşanabilecek herhangi bir ürün temini sorununda, kolayca çözebileceğiniz bir noktada olursunuz. Dolayısıyla bu uzun vadeli çalışma karlılığınızı artırır.

İlginizi Çekebilir: CPC (Tıklama Başına Maliyet) Nedir?


Stok Tahmini ve Planlama Stratejileri Nelerdir?

Stok tahmini yapmak, stok yenilemenizi zamanında yapmak ve müşterilerinize ürünlerinizi sorunsuz bir şekilde sunabilmenizi ve bununla bağlantılı olarak satışlarınızı artırmaya yarar. Peki stok tahmini nasıl yapılır?

  • Geçmiş siparişlere bakarak en çok tercih edilen ürünleri belirleyerek aylık bazda ne kadar stok gideceğini tahmin ederek buna göre stok yenileme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
  • Trend olan ürünler eğer e-ticaret sitenizde satılıyorsa, yine geçmişte verilen siparişlerle birlikte zamanın da trendlerini belirleyerek hangi ürünlerin daha çok satacağını önceden görebilir ve buna göre hareket edebilirsiniz.
  • Müşteri talebi de bu konuda dikkate almanız gereken unsurlardan en önemlisi. Odağımız müşteriler olduğu için onların geri bildirimleri, yorumları ve şikayetlerini göz önünde bulundurarak stok tahmininde bulunabilirsiniz.
  • Stok tutma maliyetini iyi bir şekilde yönetebilmek için yeniden sipariş vermeler, minimum sipariş miktarı ve siparişlerin zamanı gibi faktörler de doğru bir stok tahmini yapmak için önemli stratejilerdir.

Yukarıdaki maddeleri dikkate alarak işletmenizin stok kontrolünü güvenli bir şekilde gerçekleştirebilir, karınızı ve satışlarınızı artırabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: E-Ticaret Sitelerinde Maliyet Artırmadan Ciro Nasıl Artırılabilir?

[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Tavsiye Edilen Yazılar