En Çok Kullanılan Arama Motorları

En çok kullanılan arama motorları nelerdir sorusu özellikle internetle ilgilenen kişilerin en çok merak ettiği konu arasında yer almaktadır. Gelişen teknoloji sayesinde internet kullanımı da gün geçtikçe artıyor. SEO ve arama motorları denildiği zaman aslında pek çok kişinin aklına ilk olarak Google gelir. Ancak şu an faaliyette olan çok çeşitli arama motoru vardır. Hatta bunların bir kısmı neredeyse Google’la yarışacak bir hale bile gelmiştir. Google’ın global düzeyde tanınan bir arama motoru olması ile birlikte endüstri devi olduğu gerçeğini de göz önünde bulundurmak gerekmektedir.

En Çok Kullanılan Arama Motorları

Google en büyük ve dünya çapında en çok kullanılan arama motorları arasındadır. Gelişen teknoloji, bilgi düzeylerinin artmasına ve bilgiye erişimin oldukça kolaylaşmasına olanak tanıyor. Birçok bilgiye tek tuşla ulaşabildiğimiz günümüz teknolojisinde var olan çok sayıda arama motoru sanal ortamda varlığını korumakta. Bunların içerisinde en çok kullanılan arama motorları şu şekildedir;

Google Arama Motoru

Google şu an dünya çapında en çok tercih edilen arama motorudur. 2022 senesinde hala küresel arama pazar payının yaklaşık olarak %90’dan çok daha fazlasına sahiptir. Google söz konusu olduğu zaman aslında arama motorları arasında diğer platformlarla en çok rakip olan arama motorudur. Google’ın başarısı ise en çok bilinen pek çok kişi tarafından tercih edilen bir arama motoru olmasıdır.

 • Google Öncelikleri

Özellikle 2020 senesinden sonra Google’ın öncelikleri oldukça önemli bir hale gelmiştir. Google artık arama motorları tamamen kendi yararına tutmaya başlamıştır. Bu anlamda reklamlar, harita paketi, bilgi grafiği gibi çeşitli özellikler en üst sıralarda yer almaya başlamıştır. Buna yönelik olarak da Google arama motorlarında bulunan web sitelerinin aynı görünürlüğü elde etme şansı da kalmamıştır.

 • Google Üzerinden Para Kazanmak

Google aslında kullanıcıların üzerinden para kazandığı bir arama motoru haline geldiği için de çok fazla tercih edilmeye başlamıştır. Çünkü şu an reklam platformu olarak çok çeşitli markalar tarafından kullanılmaktadır. Google şu an daha çok kişiselleştirme tercih edilen bir arama motorudur. Bu nedenle gizlilik konusunda endişesi olan kişiler 2020 senesinden itibaren farklı arama motorlarını araştırmaya başlamıştır. Google arama motorları üzerinden kendi kişisel bilgilerini paylaşan kişilerin onayına sunmadan yayınlamaya devam etmeye başladığı için eskisine nazaran daha az kullanılmaya başlayan bir arama motorudur.

Bing Arama Motoru

Google’dan sonra en çok kullanılan arama motorları arasında en büyük ikinci arama motoru ise Microsoft ve Bing’dir. Microsoft güvencesi ile oldukça kaliteli hizmetler veren bir arama motorudur. Hatta bazı açılardan Google’dan daha iyi hizmet verdiği bile söyleniyor. Bing aynı zamanda sesli bir şekilde kullanılabilen bir arama motorudur. Ayrıca Bing, sağladığı video arama optimizasyon ile de süper bir Youtube alternatifi olarak da hizmet sağlıyor. Bing de aynı Google gibi para birimini dönüştürme, çeviri, uçuş takibi gibi çok çeşitli özelliklere sahiptir. Bu anlamda küresel pazarda Google ile yarışmaya başlamıştır. Bing tarafından sunulan özellikler arasında Google’ı yenen özellikler de bulunmaktadır. Bing’in sunduğu alanlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Yerel Arama Sonuçları

Bing üzerinden yapılan yerel arama sonuçlarını kolay bir şekilde özelleştirdiği bilmektedir. Bu da aslında kullanıcılar için iyi bir deneyim. Kişiler yakınındaki bir yeri araştırırken tamamen kullanıcıya filtreleyerek pek çok seçenek sunmaktadır. Aynı zamanda mobil uygulaması üzerinden kamera kullanılarak da işletmelerin yerini bulmak için yardım eden 360 özelliğine sahiptir.

 • Görsel Arama

Bing aynı zamanda görsel arama motoru olarak da geçmektedir. Microsoft Bing’de görsel arama sayesinde kullanıcılar, telefonunun kamerası ile herhangi bir obje hakkında arama yapabilecek ya da bu ürünü nereden satın alabileceğini öğrenebilecek.

 • Video Arama

Microsoft arama motoru hizmeti Bing’in “video arama” arayüzünü geliştirerek ortaya oldukça iddialı bir ürün çıkardı. Açık olmak gerekirse Bing’in yeni video arama hizmeti, Google’in video aramasına göre çok iyi gibi duruyor. Video arama sonuçları üzerinden küçük resim ızgaralarında görülmektedir. Bununla birlikte SERP ortamında da çok çeşitli video izlenebilmektedir.

 • Bağlantılar ve İçerik

Bing algoritmalarına bakıldığı zaman bağlantı sayısını saymaktan daha çok kaliteyi tercih ettiği göz önünde bulundurulmuştur. Bununla birlikte kaliteli ve içerikleri sergilemeye odaklandığında da ön plana çıkarılmaktadır. Bing’in içeriği tamamen birinci sınıf olduğu için daha az kaliteli olan bağlantılar daha aşağı sıralarda yer almaktadır.

İlginize Çekebilir : Pinterest Nedir?Yahoo Arama Motoru

Yahoo arama motoru olarak Google’dan daha uzun bir süredir varlığını sürdürüyor. Ayrıca birçok kişi hala Yahoo’yu sık olarak kullanıyor. Önceden Yahoo’da bilgilerin tamamen manuel olarak girildiği görülmekteydi. Ancak 2021 senesinin itibaren Inktomi’ye endeksi bir şekilde aranabilmektedir. 2002 senesinden sonra da Google’ı paylaşabilmek için oldukça yaklaşmıştır. Yahoo 2023 senesinden sonra AlltheWeb ve AltaVista arama motorlarını içeren Overture Services, Inc.’i de satın alana kadar kendi dizinine sahip değildi.

 • Yahoo

Yahoo 2003 senesine kadar Google’ın alt platformlarından biriydi. Yahoo, arama motoru olarak Google’dan daha uzun süredir varlığını koruyor. Hala birçok insan tarafından kullanılıyor. Farklı dil seçenekleri desteklediği için tüm birçok farklı ülkede kullanılmakta. Google da Yahoo da günümüzde en çok kullanılan arama motorları arasında fakat aralarında bazı kullanım farklılıklar var. Kendi içlerinde farklı araçlar sunmaları, arama sonucu sayfasındaki farklılıklar ve kullanım kolaylığı açısından farklılıkları bulunmaktadır.

Firefox

Firefox da son dönemlerde sıklıkla kullanılan arama motorları arasında yer alır. Bununla birlikte son dönemlerde arama motorlarından çok daha fazlasını sunması ile birlikte tercih edilmektedir. Firefox arama motorunun amacı tamamen web portalı e- posta, online alışveriş, haber, oyun gibi çok daha çeşitli konuların çok yönlü bir şekilde kullanıcıya sunulmasıdır. Flickr, Yahoo Finance ve Yahoo Answers ile entegrasyonu yapıldığı zaman çok daha iyi görüntü sonuçları elde edilmektedir. Bu konularda ve bilgi sunması da oldukça çeşitlenmiştir.

Dijital Pazarlama Ajansı

Baidu Arama Motoru

Baidu, Çin merkezli dünyanın en büyük yapay zeka ve internet şirketinin arama motoru olarak kullanılmakta. Aslında Google’la çok çeşitli benzer özellikleri vardır. Çin internet arama motoru pazarının yarısından fazlasına sahip olan firma kullanıcılarına birçok ücretli yazılımın yanında 30’un üzerinde ücretsiz uygulama sunuyor.

 • Baidu Pazar Payı

İnternet denince bizim aklımıza nasıl Google geliyorsa, Çin’de de internet demek Baidu demek. Baidu arama motoru şu an Çin’de en büyük pazar payına sahiptir. Bu da Google’ı ve pek çok arama motorunu geride bırakmıştır. Robin Li tarafından Çin’de kurulan Baidu adlı teknoloji markası Çin’de Google’in yasaklanmasından sonra en popüler arama motoru olmuştur. Baidu aynı zamanda, arama motoru, akıllı telefonlar ve bilgisayar sistemleri için işlevsel uygulamalar geliştiren bir firmadır.

 • Baidu Ana Sayfası

Baidu aslında Google gibi basit bir ana sayfaya sahiptir. Fakat geliştirildiği dönem için Google’ın tam tersi olarak sunulmuştur. Baidu reklamları 2004 senesinde çok fazla satılıyordu. Bununla birlikte ses destekli arama yapma özelliğine de sahiptir. O dönemlerde bu özelliği olmadığı için pek çok arama sorunun önüne geçmişti. 2016 senesinden sonra da ses asistanlarının popülaritesi oldukça arttırmaya başlamıştır ve 2,37 milyar sesli arama gerçekleştirilmiştir. Bu anlamda dünya çapında 1,1 milyar global mobil kullanıcısına sahiptir. Çin’de internet kullanan herkes Baıdu’ya son derece güvenmektedir.

Yandex Arama Motoru

Özellikle Rusya’nın arama motoru trafiğinin %55’ine hakim Yandex, Türkiye’de de yaygın sayılabilecek bir kullanıma sahiptir. Aslında Rusya’da en çok kullanılan arama motoru olarak bilinir. Ayrıca Yandex, disk gibi bulut sistemleriyle de desteklenen arama motoru, farklı araçlarla kullanıcılarına 70’e yakın hizmet sunuyor.

 • Yandex Kurulumu

Yandex aslında Google’dan önce 1993 senesinde web arama motoru yazılımı fikri ile ortaya çıkmıştır. Yandex, 1997 yılında Arkady Yurievich Volozh ve Segalovich tarafından kurulmuş ve Yandex LLC bünyesindeki internet arama motoru ve navigasyon ürünleri, e-ticaret, çevrimiçi eğlence ve bulut bilişim markasıdır. Arama motoru sonuçları ekranına bakıldığında Google’ın iki sene öncesinde içeriğe dayalı olarak reklamları yayınlamaya da başlamıştır. 2011 senesinden beri Türkiye’de varlığını sürdürmektedir.

Mail.Ru

Mail.Ru, Rusya merkezli Mail.Ru Group şirketine ait  bir internet portalıdır. 2021 yılında Rusça dilinin olduğu tüm bölgelerde en çok kullanılan bir portaldır. Özellikle Yandex ve Google gibi büyük arama motorları gibi hizmetler sunmaktadır. Web siteleri, videolar, resimler, haberler ve kullanıcı dostu bir şekilde aranabilmektedir. Aynı zamanda mobil uygulaması, çevirisi, haritaları, bulut depolama gibi çok çeşitli özelliklere sahiptir. Arayüzü de oldukça işlevseldir.

DuckDuckGo Arama Motoru

DuckDuckGo arama motorunun en büyük özelliğinden biri, hiçbir veriyi kayıt altına almamasıdır. Bu internet hizmeti portalı, bir VPN gibi değildir. Çünkü VPN’de de IP numaranız kayı altına alınıp, ticari olarak kullanılabilir. Neredeyse minimum düzeyde reklam ve sonsuz kaydırma ile oldukça temiz bir ara yüz sunmaktadır. DuckDuckGo arama motorunu sitesine girerek hemen kullanmaya başlamak mümkündür. Gizli arama yapan etkinliklerinin gizli tutulduğu için son dönemlerde pek çok işlerin kullandığı arama motorlarından biridir.

 • Verilerin Gizliliği

Özellikle verilerin gizliliğinden endişelenen kişiler mutlaka bu arama motorunu kullanmalıdır. DuckDuckGo sistemi sizi hiçbir şekilde takip etmez ve IP numaranız gibi özel bilgilerinizi kayıt altına almaz. Arama motoru geçmişi diye bir şey yoktur. Bir kere sistem geçmişini tutmuyor oluşu ve kişisel verilerinizi kayıt altına almıyor oluşu son zamanlarda en çok tercih edilen iki şey. Bu anlamda Google’ın gizlilik konusuna değer vermediğini düşünen kişiler bu arama motorunu oldukça tercih ediyor.

E-ticaret danışmanlığı, Google ADS ve sosyal medya reklamları ile 360° dijital pazarlama ajans desteği almak için buraya tıklayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

[Toplam: 2 Ortalama: 5]

Tavsiye Edilen Yazılar