Instagram Hesap Silme Nasıl Yapılır? 2023

Instagram şu an dünyanın en popüler sosyal medya platformudur. En fazla aktif kullanıcısı olan platform artık iş anlamında da kullanılmaktadır. Bu uygulama iletişimden ticarete, bilgi edinmeden eğlenmeye kadar çok çeşitli özelliklere sahiptir. Uygulamanın her geçen gün kullanıcı sayısı arttığı için de sürekli yeni güncellemelerle yenilenmektedir. Bununla birlikte uygulamadan çıkan kişilerin sayısı da doğru oranda artıyor. Bu anlamda uygulama içinde Instagram hesap silme işlemi oldukça fazla yapılmaktadır.

Instagram Nedir?

Instagram mobil uygulamalar ile desteklenen bir fotoğraf ve video paylaşma platformudur. Özellikle son zamanlarda ticaret hayatında da etkileyici içeriklerin oluşturulduğu reels video özelliği ile de çokça karşımıza çıkmaktadır. Kişilerin genel olarak ilgi duyduğu satıcı, tanınmış kişiler veya sanatsal alanları takip ederek kendi takipçilerine fotoğraf paylaştıkları bir platformdur.

Instagram Hesap Silme Nasıl Yapılır?

Kalıcı Instagram hesap kapatma işlemi ile sosyal platformlarınızla bağlantınızı kesmek istediğiniz zamanlar olabilir. Instagram hesabınızı kalıcı olarak silmek çok zor bir işlem değildir. Instagram hesabınızı sildiğinizde fotoğraflarınızı, beğenilerinizi, yorum ve arkadaşlarınız da dahil olmak üzere hesabınızla birlikte her şeyi siler. Kişiler hesabı silmeden önce takip edilen listelerin görüntüsünü alması da önemli olabilir. Hesabınızı kalıcı olarak ya da geçici olarak silmek olmak üzere iki seçenek vardır. Geçici hesap sildiğinizde geri açabilirsiniz fakat kalıcı olarak sildiğinizde bir daha aynı hesaba ulaşamazsınız. Kalıcı olarak hesap silme adımları şu şekildedir;

Adım 1 :

Tarayıcınızda “instagram hesabı silin” sayfasına giderek giriş yaptığınızdan emin olun.

Adım 2 : 

Burada açılan menüden silmek istediğiniz durumla alakalı bir silme nedeni seçmelisiniz.

Adım 3 : 

Silme nedeninizi belirledikten sonra bu kararınızı onaylamak için “SİL” düğmesine tıklamalı ve dokunmalısınız.

Adım 4 : 

Kişiler ‘hesabı sil’ kısmına tıkladıktan sonra Instagram direkt olarak giriş ekranına yönlendirilir. Artık herhangi bir şey yapmaya gerek kalmaz. Bu işlem tamamlandıktan sonra hesap tamamen silinir ve başkaları tarafından görüntülenemez hale gelir.

Instagram Kapatma İşlemi Geri Alınabilir mi?

Kişiler kendi hesaplarını kapattıktan sonra pişman olup yeniden hesabı açmak isteyebilir. Profiliniz tamamen kaybolmadan önce, instagram hesabınızı Hesap silme işlemi gerçekleştirdikten 30 gün sonra yeniden aktive edebilir. Ancak hesap silindiği tarihten itibaren farklı hesaplar tarafından görünmez. 30 gün içerisinde tekrar giriş yapıldığı zaman hesap otomatik bir şekilde yeniden aktif hale getirilecektir. Bu nedenle, fikrinizi değiştirirseniz eski haline getirebilirsiniz.

Instagram Hesabı Kapatma ve Dondurma

Kişiler Instagram hesap dondurma işlemi ile instagram hesabını geçici olarak dondurabilir

 • İlk olarak Instagram’ın bilgisayar ya da telefon üzerinden giriş yapılarak instagram hesap dondurma linkine tıklayın.
 • Açılan sayfada aşağı inerek sağ altta bulunan ‘hesabımı geçici olarak kapat’ butonuna tıklamak gerekmektedir.
 • Neden hesabını kapatıyorsun? Sorusuna “ara vermek istiyorum” seçeneğini işaretleyin.
 • Parolanızı tekrar girerek “hesabı geçici olarak kapat” düğmesine tıklayın. Instagram hesap dondurma işlemi tamamlanmış olur.

İlginizi çekebilir: Instagram’da Nasıl Para Kazanılır?

Dijital Pazarlama Ajansı

Instagram Keşfet Silme ve Sıfırlama Nasıl Yapılır?

Mobil kullanıcılar Instagram ‘dan video ve fotoğraf içerikleri üreterek paylaşabilir. Instagram algoritması insanları ilgi alanları, neyi daha çok izlediği veya sevdiği ile alakalı olarak sürekli değişmektedir ve kişilerin karşısına bu ilgi alanlarına göre şeyler çıkarmaktadır. Bu anlamda hesabın keşfet kısmında kişilerin ilgisini çekeceği benzer içerikler yer alır. Instagram keşfet akışı, çoğu kullanıcı için değerli bir içeriktir fakat sık sık değişiklik yapmayı ve gördüğü şeyleri çeşitlendirmek isteyen kişiler için bir sıfırlama düğmesi mevcuttur. İşte instagram keşfet akışını sıfırlama aşamaları;

Instagram Keşfet Sıfırlama

Instagram keşfet sıfırlama işlemi için şu uygulamalar takip edilmelidir;

 • İlk olarak Instagram’a bir uygulaması açılmalıdır. Ardından Instagram keşfet sayfası açılmalıdır.
 • Burada görmek istemediğiniz bir gönderiyi açarak,
 • Sağ üst köşede yer alan yanına 3 nokta bulunan butona tıklamak gerekir.
 • Buradan ‘ilgilenmiyorum’ seçeneğine dokunmalıdır.
 • Bu anlamda buna benzer diğer paylaşımlara da aynı işlem yapıldığı sürece bu gönderi hiçbir şekilde artık keşfete düşmez.

Toplu Instagram Keşfet Sıfırlama

Instagram keşfet sıfırlama işlemi toplu bir şekilde de yapılabilmektedir. Bunun için şu adımlar takip edilmelidir;

 • Instagram mobil uygulaması açılmalıdır.
 • Ardından profil sayfası açılmalıdır.
 • Buradan ayarlar sayfasına geçiş yapmak gerekir.
 • Güvenlik sekmesi açılarak,
 • Arama geçmişini temizle seçeneğine tıklamak gerekir.
 • Tümünü temizle seçeneğine basmak gerekiyor.
 • Ekrana çıkan onaylama işlemi onaylanmalıdır.

Instagram’ı Telefondan Silince Ne Olur?

Instagram, kullanıcıların fotoğraf, video ve diğer medyaları paylaşmasına izin veren popülerliği olan bir sosyal medya uygulamasıdır. Ancak uygulama bazen fazlaca veri depolayabilir ve tüm depolama alanını kullanabilir. Bu durumda uygulamayı telefonunuzdan kaldırmak isteyebilirsiniz. Uygulama silindiği zaman hesap hareketleri herhangi bir şekilde uygulanmaz. Hesap hala farklı cihazlar üzerinden aktif olarak kalacaktır. Hesap başka bir yerde açıksa oradan yeniden kullanılabilmektedir.

Instagram Uygulamasını Silince Takipçiler Silinir Mi?

Uygulama kaldırılırsa yalnızca instagram uygulaması silinir. Uygulama yeniden yüklendiğinde fotoğraflar, takipçiler yine orada kalır. Takipçilerini herhangi bir şekilde etkilemeyecektir. Takipçiler kişiyi izlemeyi bırakmadıkça uygulama tamamen silinse bile herhangi bir şekilde takipçi kaybettirmez. Instagram uygulaması telefondan silindiği zaman gönderi ya da yorumlar da silinmeyecektir. Her şeyin silinebilmesi için Instagram hesap silme işleminin en baştan gerçekleşmesi gerekmektedir.

Instagram Silinen Hesabı Geri Alma İşlemi

Hesabınızı sildikten sonra 30 gün hesabınız ve tüm bilgileriniz kalıcı olarak silinir bu durumda bilgilerinizi geri getiremezsiniz. Hesabınızı silme işlemi gerçekleştirdiğinizde bir başkası tarafından alınmazsa sildiğiniz eski kullanıcı adını tekrar açabilirsiniz ya da bu kullanıcı adını başka bir hesabınıza ekleme yapabilirsiniz. Fakat hesabınız instagram tarafından şikayet sonucu kapatılırsa aynı kullanıcı adını tekrar alamazsınız.

Eski Instagram Hesabımı Nasıl Geri Alabilirim?

Hesabınıza tanımlı e-postanıza giriş yaparak şifre değişikliği ya da hesaba erişim için yapılan bildirimi açın. Mailinizde bulunan kurtarma linkini tıklayın ve şifre yenileme ile hesap kurtarma adımlarını izleyin. Instagram.com’a giderek şifre unuttum diyerek telefon numaranız, e-postanız ve kullanıcı adınız ile şifre sıfırlamayı deneyin.Her birini tekrar denemeyi unutmayınız. Kişiler eski Instagram hesaplarını geri almak istediği zaman instagram ‘ın yardım merkezine ulaşmalıdır. Hesap kapandığında yardım merkezine başvurularak hesabı geri almak için bir form doldurulur. Bu işlemin sonuçlanması beklenir ancak Instagram yöneticileri tarafından geri döndürülebilen bir işlemdir.

Instagram Silinen Hesabı Geri Alma Formu Nedir?

Instagram silinen hesabı geri alma formu genel olarak hesabını yanlışlıkla silen kişiler için verilen bir formdur. İlk olarak bu form açılır. Formu doldurup gönderdikten sonra mail adresinize sayılardan oluşan bir kod gelecektir. Bu kodu a4 sayfasında bir kağıda yazarak altına kimliğinizi koyarak fotoğraflamanız gerekir. Hesabını tamamen silen kişiler 30 gün içerisinde hesabına yeniden giriş yapmazsa eğer bu formu doldurmaları gerekecektir. 30 gün içerisinde hesaba giriş yaptıklarında hala hesabını alamayan kişilerin bu formu doldurması için Instagram’a başvurması gerekmektedir. Yetkililer bu formu yeniden değerlendirerek hesabı geri alabilmektedir.

Kapatılan Instagram Hesabını Açma İşlemi

Silinen Instagram hesabını geri almak isteyen kişilerin şu adımları takip etmesi gerekmektedir;

 • Silinen hesabı geri alabilmek için internet üzerinden linklere tıklanır ya da Instagram ‘a giriş yapılarak hesabı geri açma işlemi takip edilebilir.
 • Kişiler geri almak istedikleri hesabı ekranda yer alan ‘hayır’ tuşuna tıklamalıdır.
 • Nüfus cüzdanında yer alan isim, soy isim düzgün bir şekilde girmediler.
 • Instagram ‘da silinen hesap kullanıcı ismi de yazılmalıdır. Aynı zamanda Instagram‘ın bağlı olduğu e- posta adresi yazılmalıdır.
 • Instagram‘ın hangi ülkeden kullanılacağı seçilir.
 • Bilgiler doğru bir şekilde doldurulduğunda forma gönderilir.
 • Yukarda verilen işlemler tamamlandıktan sonra Instagram kişiye e- posta gönderir.
 • E- posta da yer alan kod A4 kağıdına büyük ve okunaklı bir şekilde yazılmalıdır.
 • Kişilerin yüz hatların belli olduğu net bir fotoğraf da kodun yazılmış olduğu kadar kâğıdın yanına eklenmelidir. Yani fotoğraf ve kod aynı karede yer almalıdır.
 • A4 kağıdının fotoğrafı düzgün bir şekilde çekilmelidir.
 • Belirlenen e- posta adresine çekilen fotoğraf gönderilmelidir.
 • İşlemler Word üzerinden yapılabilmektedir. Aynı zamanda tarayıcı kullanılarak da yapılabilir.

Instagram Hesap Silme İle İlgili Sık Sorulan Sorular

Instagram Hesabı Nasıl Kapatılır Mobil?

Mobil tarayıcı ya da bilgisayar üzerinden ‘hesabımı sil’ butonuna tıklamak yeterli olacaktır. Burada Instagram’ın yönelttiği sorulara doğru bir şekilde cevaplamak ve seçenekleri seçmek yeterli olacaktır. Şifre tekrar girildikten sonra hesabı sil butonuna bastıktan sonra hesap silinir.

Instagram Hesabı Neden Silinir?

Topluluk kuralları ihlal edildiği zaman Instagram hesabı kendiliğinden silinebilmektedir. Kopya içerik, telif, taciz, rahatsızlık, çıplak da tehdit dili gibi çok çeşitli nedenlerden dolayı Instagram kapatılabilmektedir. Kişiler bir hesaba birden fazla yanlış defa girince hesap askıya alınabilmektedir. Instagram bu anlamda topluluğa karşı yapılan davranışlarının yanlış yapıldığını görürse de hesabı tamamen kapatabilir.

Instagram Kaç Ay Sonra Silinir?

Instagram hesap silme işlemi talep edildikten sonra 30 gün içerisinde hesaba yeniden giriş yapılırsa hesap açılacaktır. Ancak hesaba giriş yapılmazsa kalıcı olarak kapanır.

Silinen Instagram Hesabı Nasıl Anlaşılır?

Instagram’da yer alan ve doldurulan hesaplar platform üzerinden gözükmez. Diğer kullanıcılar ve takipçiler kapatılmış olan bu hesabı hiçbir şekilde göremezler. Bu anlamda Instagram hesabını kapatan kişiler hesabın kapanıp kapanmadığını anlamak için farklı bir hesap üzerinden kullanıcı adını girer. Hesap görünmüyorsa tamamen kapanmıştır.

Instagram Uzun Süre Girmeyince Hesap Kapanır Mı?

Instagram hesabına uzun süre girilmezse hesap kapanmaz. Ancak belirli aralıklarla bot hesaplar kapatılabilmektedir. Bu anlamda hesabın bot özelliklerini taşıması gerekmektedir.

Instagram Hesabı Kapatınca Ne Olur?

Hesap donduktan sonra tamamen gözükmeyecek bir haldedir. Hesabı uygulamaya üye olan hiç kimse görmeyecektir.

E-ticaret danışmanlığı, Google ADS ve sosyal medya reklamları ile 360° dijital pazarlama ajans desteği almak için buraya tıklayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

[Toplam: 2 Ortalama: 5]

Tavsiye Edilen Yazılar