Instagram’da Nasıl Para Kazanılır?

Son dönemler en popüler sosyal medya platformlarından birisi olan Instagram’da nasıl para kazanılır? Aslında sanıldığı kadar zor değil ancak kolay da değildir. Bazı insanlar bu platformu kişisel amaçları için kullanırken bazı kişiler de ticari amaçları için kullanmaktadır. Instagram’ı ticari amaçlı kullanan işletme ve kişilerin bir bölümü işletmeleri ürün, hizmet ve kampanya tanıtımı yaparak para kazanmayı amaçlarken kişisel olarak kullanan kişilerse markalarla iş birliği yaparak gelir elde etmektedir.

Instagram Nedir?

Görselliğe dayalı bir platform olarak bilinen Instagram 2010 senesinin Ekim ayında piyasaya sürülen bir sosyal medya platformudur. Instagram Mike Kevin Systrom ve Krieger tarafından geliştirilen bir platformdur. Instagram kullanıcıları bu platform üzerinden video ve fotoğraf, Instagram Reels videoları, Instagram hikayeleri paylaşılıyor. Bununla birlikte Instagram kullanıcıları canlı yayın açarak da takipçileriyle etkileşime geçebilmektedir. Aslına bakıldığı zaman Instagram’ın her özelliği para kazanmak için elverişlidir. Para kazanma için ilk olarak Instagram’ın nasıl kullanılacağı öğrenilmelidir.Instagram Hesabı Yaratmak

Instagram’da para kazanma yolları için ilk olarak uygun bir hesap açmak gerekir. Aşağıdaki noktaları gözden geçirilir ve sosyal medya platformu aracılığıyla gelir elde etmeye hazır hale getirilebilir.

Biyografi

Instagram’da biyografi için yalnızca 150 karakter kullanılabilir. Bu sebeple her bir kelime önemlidir. 150 karakter, kişisel dokunuşu ile kısa bir giriş yazmak ve harekete geçirici bir slogan eklemek için yeterlidir. Biyografi oluştururken şu hususlar dikkate alınmalıdır;

 • Markanın ne sunduğu ya da ne hakkında olduğu gösterilmelidir,
 • Marka değerleri ya da kişilik sunulmalıdır,
 • En son ürün ya da hizmet vurgulanmalıdır,
 • Marka adlarından ya da kampanya hashtag’lerinden bahsedilmelidir,
 • Güven yaratıp ve marka güçlendirilmelidir,
 • Ortaklardan, ortak markalardan ya da medya kaynaklardan bahsedilmelidir,
 • Tıklamalar ya da satışlar gibi eylemleri teşvik edilmelidir.

Düzenli Paylaşım

Instagram’da başarılı bir şekilde para kazanabilmek için takipçi önemlidir. Takipçi edinmenin en kolay yollarından biri ise Instagram gönderilerini planlamak ve düzenli bir şekilde içerik yayınlamaktır. Ne yayınlayacağından emin olmayanlar içerik fikirlerinin bir listesini çıkarmalıdır:

 • Yeni ürün ve hizmetlerin tanıtımı,
 • Takipçilere ürün ya da tekliflerin nasıl kullanabileceklerini gösterme,
 • Satışları, indirimleri ya da sınırlı süreli teklifleri duyurma,
 • Podcast, video ya da blog yayınınızı tanıtma,
 • Beğenilen ortakları ya da markaları tanıtma.

Zamanlamayı Ayarlama

Instagram üzerinden paylaşım yapma zamanı da oldukça önemlidir. Çoğu marka ve takipçiye içeriği görme için yeterli fırsata sahip olmaları adına haftada birkaç kere paylaşımda bulunur. Kişiler Instagram’ı iş olarak görüyorsa düzenli olarak paylaşım yapmalıdır. Bu sayede sosyal medya üzerinden daha fazla verim alınır.

İçerikte Kaliteyi Yakalama

Bazen hedefi kaçıran bazı gönderiler vardır. Fakat küçük bir planlamayla, hemen hemen her zaman topluluğa hitap edebilecek kaliteli içerik sunulabilir. Bu ipuçları takip edilerek istenen içerik kalitesine ulaşılabilir. Markanın estetiğini tanımlayan basit bir stil kılavuzu da oluşturulmalıdır. Bunu takipçilere markayla hemen özdeşleştirme orijinal fotoğraflar ve videolar oluşturmak için bir temel olarak kullanılmalıdır. Benzersiz olmadıkları için stok fotoğraflar çok dikkatli kullanılır. Stok fotoğraf kullanmak isteyenler belli sitelerde yüksek kaliteli görseller bulabilir. Hesap sadece fotoğraf ve resimlerle sınırlandırılmamalıdır. Instagram’ın tüm yelpazesi kullanılmalıdır.

Hashtag Kullanma

Instagram’da para kazanmak için aslında milyonlarca takipçiye ihtiyaç yok. Fakat elbette kişiler kendi alanında bulunan daha fazla kişiye hitap etmek her zaman daha iyi olacaktır. Instagram’da erişimi artırmanın en basit yollarından biri hashtag’lerden faydalanmaktır. Sosyal medyada hashtag’leri en doğru ve dengeli şekilde kullanmak için şu noktaları dikkate almak önemlidir:

 • Gönderiye en fazla 30 hashtag eklenmelidir.
 • Her zaman maksimum sayıda hashtag kullanmaya gerek yoktur.
 • Hesap için en iyi olanı görmek için hashtag sayısı ile denemeler yapılmalıdır.
 • Maksimum erişime ulaşmak için gönderi açıklamasına (caption) hashtag’ler eklenmelidir.

Instagram’dan Para Kazanma Yolları

Profil optimize edildiğinde ve Instagram için stratejiler belirlendiği zaman Instagram’dan para kazanma yolları kesinlikle çok daha kolay olacaktır.

Ürün Satma

Kişilerin e- ticaret ya da mağazası varsa Instagram üzerinden satış yapabilir;

Instagram Alışverişi

Müşterilerin yönlendirebileceği bir çevrimiçi mağaza varsa bu seçenek aslında en iyisidir. İlk olarak Instagram’da ürün açıklamaları ve resimler eklenerek mağaza kurulmalıdır. Daha sonra konuları ya da trendleri öne çıkarmak için koleksiyonlar oluşturulur. Gönderilerde ürünler etiketlenmelidir. Instagram kullanıcıları, son satın alma işlemi için web sitesine yönlendirilecektir.

DM ile Satış

E-Ticaret mağazası yoksa bu seçenek kullanabilir. Takipçiler bir şey satın almak istediklerinde hesaba DM göndermeleri istenmelidir. Böylece doğrudan DM üzerinden satış yapabilir. Böylece ödeme kabul edilebilir.


Uzmanlık Alanları Üzerinden Para Kazanma

Kişiler hangi nişe hizmet ediyorsa takipçiler yapılan bu hizmetleri izler. Örneğin yemek yapmayı bilen biri Instagram üzerinden bunu takipçilerine sunabilir. Bununla birlikte kişiler uzmanlık alanlarını da takipçilere sunabilir. Kişiler kendi alanında Instagram’da para kazanmanın iki temel yoluna başvurmaktadır;

 E-Kitap Satmak

En iyi ipuçları bir E- Kitapta bir araya getirmek ve ilgi çekici resimler eklemek takipçilerin dikkatini çeker. Bir fiyat bulunmalı ve E- kitap belirlenen bir E-Ticaret Pazar alanında satışa sunulur. Bağlantıyı takipçilerle paylaşılır.

Workshop Vermek

Takipçiler için zorlayıcı bir şey öğrenmek için kullanabileceği bir ya da birkaç video oluşturulabilir. Bazı workshop platformlarına hazırlanan kurs yüklenebilir. Buna yönelik olarak bağlantı hayranlarla paylaştırılır.

Influencer Olma

Instagram’da para kazanmak için sadece ürün satmaya gerek olmaz. Bunun yerine, bir influencer olarak favori markalar tanıtılabilir. Influencer olmak için herhangi bir konuda uzman olmak gerekmiyor. Bu uzmanlık alanları genel olarak güzellik, moda ya da yemek olsa da sınırsız alan bulunmaktadır. Konu etrafında içerik oluşturarak, yaşam tarzıyla özdeşleşebilecek ve kendilerine güvenebilecek takipçiler Instagram hesabına çekebilir. Influencer pazarlama çok uzun zamandır birçok büyük markanın ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Ne kadar çok takipçi olursa topluluğa hedefleyen markalar için de o kadar değerli olur.

Bağlı Kuruluş Pazarlaması

Bağlı kuruluş pazarlaması (tavsiye pazarlaması olarak adlandırılır), Instagram’da para kazanmanın en kolay olmasa da aslında oldukça basit bir yoludur. Bu noktada bağlı kuruluş pazarlamacısı olarak kişiler beğendiği ürünlere ve şirketlere yönlendirilen bağlantılar yerleştirir. Bir takipçi bağlantıya tıklandığı zaman ya da bir şey satın aldığı zaman bu satıştan bir komisyon ücreti alır. Bağlı kuruluş pazarlamasından para kazanabilmek için ShareASale gibi bir ağa katılıp beğenilen markayla bağlantı kurulabilir. Daha markanın ürünleri ile ilgili içerik oluşturabilir ve bağlı olan kuruluş bağlantıları da eklenebilir. Influencer’lar gibi, bağlı kuruluş pazarlamacıları bir topluluk oluşturarak itibar kazanarak başarılı olmaktadırlar.

Instagram Canlı Yayın Rozet Satma

Canlı yayın yapmak sosyal medya platformunda para kazanmanın bir diğer yoludur. İster bir canlı yayın ister canlı sohbet odasında takipçilerle sohbet edilerek kişinin kendini canlı olarak sunmak, Instagram hesabından gelir elde etmek için pek çok fırsat sunar. Instagram Live ile kişiler kendi ürünlerini tanıtabilir ya da marka önerebilir. Bununla birlikte Instagram Live’da hayranlara içerik yaratıcısı olarak hesabı desteklemek için kullanabileceği rozetler de satılabilir. Takipçiler bir rozet satın aldığında özel bir kalp sembolü alır ve destekçiler listesinde görünürler. Instagram, rozetleri olan kişilerin yorumları ve sorunları öne çıkardığı için takipçilerle etkileşime geçilebilir ve daha kolay bağlantı kurulabilir.

Instagram Ads Yerleştirme

Instagram reklam yerleştirme de para kazanmanın bir diğer yoludur. Bu sayede daha fazla potansiyel takipçiye ulaşılabilir ve Instagram profili üzerinden daha yüksek gelir elde edilebilir. Instagram’dan reklam yayınlamak için Facebook Reklam Yöneticisi kullanılır. Kampanya oluşturulduğunda, reklamların nerede görünmesini istediği de seçebilir.  Aynı zamanda, Reklam Yöneticisinin Instagram için reklamları otomatik olarak biçimlendirmesine de izin verilebilir. Daha iyi sonuçlar alabilmek için Instagram yerleşimleri de düzenlenebilir.

Instagram Bilgilerini Paylaşma

İster alışveriş yolu ile ürün satılsın ister influencer olunsun ister kendi kendini satan içerik oluşturulsun, Instagram hakkında çok şey biliniyorsa bu seçenek geçerlidir. Kendi Instagram stratejileri paylaşılarak da para kazanılabilir. Deneyimli Instagram kullanıcıları için uzmanlık bilgileri paylaşmak, uygulama üzerinden para kazanmanın akıllıca bir diğer yoludur. Instagram bilgilerini paylaşarak para kazanmanın yolları şu şekildedir;

Instagram Koçu Olmak

Bir koç, hayran kitlesi olan profili oluşturma ve içerik oluşturma konusunda hevesli Instagram kullanıcıları destek olabilir. Instagram alışverişine aşinaysa olan kişiler ya da influencer olarak deneyim kazanıldıysa eğer uzmanlık buradan da sunabilir. Koçluk teklifine dikkat çekmek ve takipçilerini kaydolmaya teşvik etmek için birden fazla sosyal medya uygulama kullanılmalıdır.

Instagram Ajansı Kurmak

Bir sosyal medya ajansı kurduğunda, müşteriler Instagram profillerini başarılı bir şekilde yönetmek için bu uzmanlık alanı kullanabilir. Instagram için sosyal medya stratejileri geliştirmek ya da influencerlarla bağlantı kurmak için markalarla birlikte çalışılabilir. Ajans için ayrı bir Instagram profili oluşturmak mevcut hesabın çapraz tanıtım için kullanılabilir Niş alanın ve ürün ve hizmetlerinin içeriği ne olursa olsun, Instagram üzerinden para kazanmak için harika bir yerdir. Sosyal medya platformu, içerik ile gelir elde etmenin çeşitli yollarını da sunar. Ürün satmak, sponsorlu gönderiler oluşturmak ve tanınan bir influencer olarak ücretli içerik yayınlamak da bunlara dahildir. Bir sonraki aşama hangi seçenekte karar kıldığı ve onu nasıl hakkıyla yerine getirebildiği önemlidir. Kişiler bu hususta hünerlerini sergileyerek kısa zamanda gelirlerini büyük bir oranda artırabilir.

Sık Sorulan Sorular

Instagram’da Sayfa Açmak Para Kazandırır Mı?

Yani Instagram'da belli bir seviyenin üstünde takipçi kitlesi olan hesaplar, markalardan belli bir reklam için ücret alabiliyorlar. Siz de Instagram üzerinden para kazanmak isterseniz birçok marka ile iş birliği yapabilirsiniz. Bir markayla reklam anlaşması inin yaptığınız takdirde o marka size reklam için para öder.

Fenomen Olmak İçin Kaç Takipçi Gerekir?

Takipçi sayınız 1000 ve üzerinde olduğu zaman ve profilinizle düzgün bir şekilde ilgilenmeyi başardığınız zaman sesinizi duyurmaya başlayın.

Instagram İş Birliği Ne Kadar Kazanıyor?

Ortalama 100 bin takipçi ile 10- 30 bin izlenmeye sahip Instagram fenomenleri yaptığı paylaşımları karşılığında yaklaşık olarak 1000 TL ücret alıyor. 1 milyonun üzerinde takipçisi olan fenomenler ise faturalı iş birliği yaptıkları için bu rakam ortalama 5 bin TL'den 30 bin TL'ye kadar değişiklik gösteriyor.

Instagram Para Çekme Nasıl Yapılır?

İzleyiciler, siz canlı yayındayken rozetler satın alarak sizlere bağışta bulunabilir. İzleyiciler ne kadar kazanıldığını göremezler. Kazancınız tamamen Instagram'da toplanır. Bakiyeniz 100 dolar ve üzerine çıktığı zaman paranızı dilediğiniz bir banka hesabından anında çekebilirsiniz.

Instagram Hesap Ödemeleri Nedir?

Instagram ekibi sessiz sedasız şekilde ödeme özelliğini uygulamasına ekledi. Şimdilik bu özelliğe sadece belirli bir sayıda kullanıcılar erişebiliyor. Instagram içi ödeme sisteminde kullanıcılar bankamatik ya da kredi kartını kaydettikten sonra pin numarası oluşturuluyor. Artık uygulamadan çıkmadan alışveriş de yapabiliyorlar.

E-ticaret danışmanlığı, Google ADS ve sosyal medya reklamları ile 360° dijital pazarlama ajans desteği almak için buraya tıklayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

[Toplam: 2 Ortalama: 5]

Tavsiye Edilen Yazılar