Landing Page Nedir? Nasıl Hazırlanır?

Landing page veya Türkçe karşılığı açılış sayfası olarak da bilinen açılış sayfası, genellikle bir pazarlama kampanyasının parçası olarak, sayfayı görüntüleyenleri kendi müşterilerine dönüştürmek amacıyla oluşturulan bir sayfadır. Dijital pazarlamada açılış sayfasının amacı, dönüşüm oranınızı artırmak için ziyaretçileri belirli eylemlere yönlendirmektir.

Kullanıcılar, açılış sayfalarındaki “Başlayın”, “Abone Olun” veya “Satın Alın” gibi harekete geçirici mesajları tıklamaya davet edilir. “Harekete geçirici mesajlar” olarak da bilinen bu harekete geçirici mesajlar, kullanıcıları ücretsiz deneme için kaydolma, bir sağlayıcıya abone olma veya satın alma gibi çeşitli yollarla dönüşüm yapmaya teşvik eder.


Landing Page Hangi Amaca Hizmet Eder?

Genel olarak, bir şirket tarafından olası müşteri sayısını artırmak, ziyaretçileri potansiyel müşterilere dönüştürmek ve dönüşüm oranlarını artırmak için bir açılış sayfası kullanılır. Bunlar ana sayfalardan farklıdır. Ana sayfalar, bir şirketin alan adında görünen ilk sayfalar olsa da açılış sayfaları yalnızca belirli bir reklamı veya bağlantıyı tıklayan müşteriler tarafından görülebilir.

Müşteriler genellikle ana sayfalardan, fiyatlandırma sayfalarından veya satış sayfalarından alışveriş yapar. Ancak bu sayfalar, bir markaya aşina olmayan müşteriler için oldukça kafa karıştırıcı olabilir. Yani sayfadaki çeşitli linkler, içerikler, haberler gibi bilgiler dikkatlerini dağıtabilir ve sayfayı dönüştürmeden terk edebilirler.

Öte yandan bir açılış sayfasının amacı, kullanıcıları doğrudan belirli bir dönüşüme yönlendirmektir. Sonuç olarak kullanıcılar dikkatleri dağılmadan net bir teklifle karşılaşıyor ve beğenirlerse dönüşüm hunisindeki bir sonraki adıma geçiyorlar.Landing Page Nasıl Hazırlanır?

 • Landing Page Oluşturma Yazılımını Kullanın

Hazır açılış sayfası oluşturucuları kullanmak, kendi açılış sayfanızı oluşturmanın en basit yollarından biridir. Herhangi bir yazılım kullanmadan kendi özel açılış sayfanızı oluşturmak için bu programları kullanabilirsiniz.

 • Şablonları Kullanın

Açılış sayfası hazırlama yazılımında birçok farklı şablon mevcuttur. Bu şablonları kullanarak kendi web siteniz için bir açılış sayfası oluşturmaya hemen başlayabilirsiniz. Seçtiğiniz programa girin ve hedeflerinize uygun bir şablon seçin. Mümkün olduğunca temiz ve basit bir tasarım kullanın.

 • Sunmak İstediğinizi Değeri Öne Çıkarın

Bir açılış sayfası şablonuna karar verdikten sonra sıra resimleri ve metni özelleştirmeye gelir. Sayfanın tasarım öğelerini oluştururken, müşterilere sunduğunuz değer teklifini mümkün olduğunca vurgulamaya çalışın. Müşterilerin ne kazanacağını ve bunu başarmak için atmaları gereken adımları net bir şekilde açıklayın.

İlginizi çekebilir: Dijital Pazarlama Nedir?

 Etkili Bir Landing Page İçin Neler Yapabilirsiniz?

 • Gezinmeyi En Aza İndirin

Mümkünse bir gezinme menüsü eklemekten kaçının, çünkü ziyaretçilerinizin dikkatini başka bir yer yerine açılış sayfasında tutmak isteyeceksiniz. Benzer şekilde, dahili bağlantılarınızı kullanıcıları başka bir sayfaya yönlendirmek yerine CTA düğmenize yönlendirecek şekilde sınırlayın. Dönüşümleri artırmak için içeriğinizdeki ve gezinmenizdeki bağlantı sayısını mümkün olduğunca azaltın.

 • Okunabilirliği Artırın

Uzun metinler okuyucularınızı gerçekten sıkabilir, bunaltabilir veya dikkatini dağıtabilir. Öte yandan, metninizi kısa ve dikkat çekici yapmak (ve sağlıklı bir beyaz boşluk oranı kullanmak), hedef kitlenizin hemen dikkatini çekecek ve bakışlarını CTA düğmesine yönlendirecektir.

 • Tutarlılığı Koruyun

Ödeme yapan alıcılar e-posta, sosyal medya veya bir Google arama ağı reklamı aracılığıyla açılış sayfanıza yönlenmiş olur. Birinden diğerine geçerken kafa karışıklığını önlemek için, reklamınızın içeriğinin muhtemelen açılış sayfanızın içeriğiyle eşleştiğinden emin olun. Bu, gerçek metnin yanı sıra yazı tipi ve renkleri içerir.

 • CTA’nızın Öne Çıkmasını Sağlayın

Öne çıkan bir CTA, açılış sayfanızda bulunmalıdır. Bunu başarmak için net bir dil ve arka planla kontrast oluşturan bir CTA düğmesi kullanın. Ziyaretçilere sayfada nerede olurlarsa olsunlar tıklama seçeneği sunmak için CTA düğmesini açılış sayfası boyunca yerleştirin.

 • Spesifik Pazarlar Hedefleyin

Etkili bir açılış sayfası, potansiyel müşterileri pazarlama hunisinin kesin bir aşamasında hedefleyecektir. Sayfanızdaki içerik doğrudan hedef kitlenize mi hitap ediyor bunu belirleyin. Müşteri adaylarını bölümlere ayırdıktan sonra, bu çeşitli potansiyel müşteri gruplarını hedeflemek için birden çok açılış sayfası oluşturabilirsiniz.

 • Eylemlerinizi Her Zaman Basit ve Anlaşılır Tutun

Açılış sayfanızın amacı ne olursa olsun, tüm formlar kısa olmalı ve insanların yalnızca gerekli bilgileri doldurmasına izin vermelidir. İletişim bilgilerinizi bir ad, e-posta ve pazarlama kampanyanız için gereken bir veya iki küçük soruyla sınırlayın. Ziyaretçilerin sizden alışveriş yapmasını istiyorsanız, satış formunuz basit olmalı ve karışıklığı önlemek için mümkün olduğunca az metin içermelidir.

Sizlere landing page hakkında ufak bir not düşmek isteriz. Her zaman bu sayfanızın sade olmasına özen gösterin. Çok fazla karışık olan sayfalar dikkat çekmenin aksine hemen kapatayım algısı oluşturur. Size önerimiz:

 1. Yalnızca bir teklif gösterdiğinden emin olun.
 2. Gereksiz bilgi vermeyin.
 3. Müşterilerinizi rahatsız edecek yönlendirmeler kullanmaktan kaçının.
 4. Karmaşık resimler ve şablon yapıları kullanmaktan kaçının. Bunlar göz yorar.
 • Hedefiniz Tüketici Odaklı Olsun

Açılış sayfanızın içeriği şirketinizi değil tüketiciyi merkeze almalıdır. Şirketinizin ne kadar harika olduğundan ve tüm başarılarından bahsetmiyorum bile, hedef kitlenizin dikkatini müşteri olduklarında ne kazanacaklarına odaklamalısınız.

 • Temel Bilgileri Ekranın Üst Kısmına Yerleştirin

Ziyaretçilerin geri dönme şanslarını artırmak için kaydırma yapmasına güvenmeyin. En az bir CTA düğmesini ekranın üst kısmına kolayca görülebilecek ve tıklanabilir bir yerde olmalı. Resim ve başlık gibi birinin açılış sayfasının diğer önemli öğeleri ekranın üst kısmında görünmelidir.

 • Mobil Uyumlu Hale Getirin

Açılış sayfanızın hızlı bir şekilde yüklendiğinden ve tüm cihazlarda iyi göründüğünden emin olun. Trafiğinizin çoğunluğu mobil öncelikli göz atma olacaktır ve sayfa küçük ekranlarında düzgün görünmüyorsa veya çok yavaş yükleniyorsa geri dönmeyeceklerdir.

Captain Digital Banner


Landing Page Türleri

Bir landing page bilgisine sahip olduğunuz ve landing page nasıl hazırlanır öğrendiğinize göre, iki ana landing page türüne göz atalım.

Olası Satış Yaratma Landing Page

Müşteri edinme sayfası olarak da bilinen bu mini site, hedef kitleniz hakkında bilgi toplayarak potansiyel müşteriler kazanmanıza olanak tanır. Genellikle ziyaretçilerin iletişim bilgilerini doldurabilecekleri bir formu vardır. Sonuç olarak, görüşmeye e-posta yoluyla devam edebilirsiniz. Bu sayfalar, potansiyel müşterileriniz ve onlara nasıl ulaşacağınız hakkında bilgi edinmek için mükemmeldir. Kullanıcıları iletişim bilgilerini girmeye teşvik etmek için kupon kodları, e-kitaplar ve web seminerlerinden veya haber bültenlerinden özel içerik gibi teşvikler sağlayın.

Tıklama Odaklı Landing Page

Kullanıcıları bir satış veya abonelik sayfasına yönlendiren sayfadır. Tipik olarak, ziyaretçileri ödeme akışına yönlendirerek onları satın almaya veya abone olmaya teşvik eden bir CTA içerir. Anında satış konusunda uzmanlaşmış e-ticaret veya SaaS (sağlayıcı olarak yazılım) sitelerinde sıklıkla yer alırlar.

Landing Page İle İlgili Sık Sorulan Sorular

Bir Açılış Sayfası Neleri İçermelidir?

Google şu öğeleri gerektirir: başlık, açıklama, resim, fiyat, para birimi, kullanılabilirlik ve satın al düğmesi. Müşterilerin dikkatini çekmek için satın al düğmesinin sayfanın geri kalanından öne çıkması gerekir.

E-ticaret Açılış Sayfası Tam Olarak Nedir?

E-ticaret işletmeleri tarafından sıklıkla kullanılan e-ticaret açılış sayfası, ayrı bir web sayfası olarak oluşturulur ve pazarlama stratejilerinin uygulanması için kullanılır.

Bir Açılış Sayfasının Amacı Nedir?

Açılış sayfası, web sitesinin ana sayfası olmayan ayrı bir dijital pazarlama aracıdır. Açılış sayfasının birincil amacı, teklifinizle ilgilenen, ürün veya hizmet hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen ve satış huninize girmek isteyen mümkün olduğunca çok müşteriyi sitenize getirmektir.

E-ticaret danışmanlığı, Google ADS ve sosyal medya reklamları ile 360° dijital pazarlama ajans desteği almak için buraya tıklayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

[Toplam: 4 Ortalama: 5]

Tavsiye Edilen Yazılar