Pop Up Nedir, Neden Kullanılır? Türleri Nelerdir?

Pop Up Nedir, Neden Kullanılır?

Pop up İngilizcede birden ortaya çıkmak ve aniden belirlemek anlamına geliyor. Tamamen kullanıcıların denetiminin dışında gerçekleşen bir işlem olduğu için bazı durumların engellenebilmesi için ayarlamalar yapan bir mekanizmadır. İnternet kullanan pek çok kişinin karşısına aniden çıkan reklamlar ve pencerelerin pop up aracılığıyla çıktığı söylenebilir.

Pop Up Nedir?

Pop up aslında bir reklam taşıma uygulaması değil. Yani ancak sadece bir ürün ya da hizmeti satmak için değil farklı satışlar için de kullanılmaktadır. Özellikle e ticaret için oldukça sık tercih edilen bir uygulamadır. Başka sitelerin sayfalarına reklam verebilmek için tercih edilir. Özellikle ziyaretçisi yoğun olan sitelerde tıklanma ve trafik kazandırmak için tercih edilmektedir. Fakat şu an kötü niyetli olan kişilerin de tercih ettiği yöntemlerden biri olabilir.

Pop Up Pencereleri Nedir?

Pop up pencereleri doğru amaçla kullanıldığı zaman oldukça etkili ve iyi sonuçları sunan bir reklam aracıdır. Bununla birlikte bazı olumsuz özelliklerini de öne çıkarabilmektedir. Bu anlamda kullanıcılar hedeflerini iyi bir şekilde belirlemelidir. Deneyimleri olumsuz olarak etkileyecek stratejilere başvurulmalıdır. Doğru ve hedefe yönelik olarak hazırlanmış olan içerikler ile reklam kampanyalarının tamamlayıcısı haline gelebilir.Pop Up Neden Kullanılır?

Pop up reklam özellikle e ticaret sıkıntı sitelerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Kullanıcılar bir siteye girdikleri zaman direkt olarak alışveriş yapmazlar. Örneğin bir sayfaya girdikleri zaman ortalama 30- 32 sayfayı gezdikten sonra ürünü satın almak isterler. Bu sayılar önemli sitelerde yapılan çalışmalara yönelik olarak çıkarılan sayılardır. Bu anlamda kullanıcıların internet sitesini gezmesini sağlamak web siteleri sahipleri için önemlidir. Pop up ise kullanıcıyı sitede tutabilmek için oldukça etkili bir yoldur. Pop up gün içerisinde gelen ziyaretçilerin %5’ini web sitesine abone olmasını sağlamaktadır.

Sepette Kalan Ürünleri Hatırlatan Pop Up Bildirimleri

Kişiler web sitesini gezdikten sonra sepete ekledikleri ürünü ilk seferde almaz. Bu anlamda kişiler o ürünü almak için düşünür ve bir zaman verir. Pop up ise bu durumda etkili sonuç veren uygulamalardan biridir. Kişiler sitede gezinirken sepette ürün olup olmadığını hatırlatan bir uygulamadır. Kişinin karşısına bir pencere çıkartır ve bu pencere kişinin alışveriş sepetine yönelmesini sağlar. Kişiler bu anlamda alışverişini hızlandırabilmektedir.

Siteden Çıkacak Kullanıcılara Pop Up Bildirimleri

Özellikle alıcı alışveriş yapmadan önce siteden ayrılmak isterse ziyaretinin sitede kalabilmesi için ikna etme bildirimleri de pop up çalışmalarından biridir. Bu uygulama ile çıkmak isteyen kişilere sepetinde ürün kaldığı ya da alışverişi devam edebileceği konusunda bildirim aktarılır. Bu ılımlı bir tonda iletildiği zaman müşteriler için daha olumlu sonuç doğuruyor. Aynı zamanda kuponlar ve indirimler de site sahibine yardımcı olmaktadır.

Geri Bildirim Almak İçin Pop Up Bildirimleri

Hizmet kalitesini ve müşterilerin deneyimlerini çok daha iyi noktalara getirebilmek için geri bildirim almak oldukça önemlidir. Bu anlamda müşterilerin veri ve görüşleri değerlendirilir. Bu anlamda çok daha iyi bir e ticaret ortamı sağlanmış olur. Geri bildirimleri toplamak için de pop up çok elverişli bir yöntemdir. Kullanıcıların görüşlerine göre site güncellenir ve ziyaretçi kitlesinin artması sağlanır.

Eyleme Geçirmeyi Amaçlayan Pop Up Bildirimleri

E ticaret sitesine giren kişiler alışveriş yapmadan önce bunun farkında olmasa bile bir tetikleyiciye ihtiyaç duymaktadır. Bu tetikleyiciler genelde ücretsiz kargo avantajı, sınırlı stok ya da fiyat indirimi gibi avantajlar olabilmektedir. Pop up ise ziyaretçilere bu gibi bildirimleri sunarak kişiyi eyleme geçirmektedir.

Son Gezilen Ürün ve Hizmetleri Hatırlatan Pop Up Bildirimleri

Kişiler e ticaret sitelerinde gezerken bazı ürünleri beğenmiş olabilir ancak daha sepetine eklememişler. Sitede sepette yer alan ürünleri hatırlatmaktan farklı bir yöntem kullanılır. Beğendiklerine son gezdikleri ürünleri hatırlatan pop up bildirimleri de web siteleri yöneticileri tarafından tercih edilir. Gezilen sayfalarda ekrana gelen pencereler ile siteyi gezmeye devam eden kişilerin ekranına bildirim olarak kişi rahatsız etmeden o ürünler gösterilebilmektedir.


Pop Up Türleri Nelerdir?

Pop up pencereleri kişileri rahatsız etmeden geniş uygulama alanları sağlamaktadır. Bu anlamda farklı türlere de ayrılmaktadır.

Tıklanabilir

Kullanıcı etkileşime gireceği ve daha önceden gezdiği sitelere uygun olan pencerelerdir. Bu pencereleri tıklayan ziyaretçiler direkt olarak ürünlere ve kampanyalara götürülebilir. Ziyaretçilere çok daha çekici ürünler ya da avantajlar sunulabilmektedir.

Anket

Belli konularda siteye gelen ziyaretçilerin görüşünü almak için kullanılır. Evet ya da hayır gibi basit bir yapıya sahiptir. Ancak çok daha kapsamlı anketler de bu şekilde düzenlenebilmektedir.

Oyunlaştırılmış

Bu top türleri hem tasarımları hem içerikleri hem de ziyaretçileri oldukça ilgilendirir. Siteleri, marka ya da ürünler ile sıcak iletişim kuran kişiler daha fazla satın alma eğiliminde olur.

Kaydırma

Kullanılan pop-up türleri direkt olarak pencere görünümünde değildir. Sayfada belirlenen herhangi bir yerde kalmak suretiyle ziyaretçilere sunulabilmektedir. Bu tasarımlar özgün olduğu için daha çok dikkat çeker.

Tam Ekran

Tam ekran en çok karşılaşılan pop-up türlerinden biridir. İstenen sayfaya gelen pencere tüm ekranı kaplayacak şekilde görüntülenir.

Bilgilendirici

Genel anlamda şirketin, web sitesinin ya da içerisinde sunulan ürünlerin durumuyla ilgili bilgiler verir. Aynı zamanda yapılan değişiklikler hakkında kullanıcıyı bilgilendirmek de hedeflenmektedir. Bilgilendirici pencereler genel olarak eyleme geçirmeye sağlar.

Sayfaya Yönlendirici

Yapılmış olan tıklama belirli sayfanın açılması adına gereklidir. Özellikle alışveriş siteleri indirim yaptıysa eğer ürünler direkt olarak ekrana çıkar. Bu anlamda ürün ya da hizmet kullanıcılara gösterebilmektedir.

Promosyon

Site üzerinden yapılmış olan promosyonlar pencereyle ziyaretçilere duyurulmaktadır. Ziyaretçiler siteye ilk girdiği zaman bu tür haberlerle karşılaşabilir. Genelde ziyaretçiler için olumlu bir karşılama sağlanıyor. Ziyaretçiler tamamen kendilerine verilmiş olan bu fırsatları değerlendirir. Promosyon duyurularının dışında indirim kuponları da böyle bu şekilde paylaşılır.


Pop Up Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Pop-up genel olarak olumlu durumlara yol açsa da sadece olumlu düşünceleri kendisine geri getirmez. Özellikle aşırıya kaçıldığı zaman, samimiyet ve zekâ parıltısından yoksun bir şekilde ziyaretçiye sunulduğu zaman olumsuz bir tepki ile karşılaşıla bilmektedir.

Bu gibi olumsuz pop up pencerelerine tıklanma oldukça düşüktür. Kişilerin karşısına uygun pencere çıkmazsa direkt olarak kapatmak isteyecektir. Bu anlamda kapatma tuşu da eklemek oldukça önemlidir. Çünkü kişinin ekranında sürekli olarak kapatamadığı bir reklam çıkarsa bir daha o web sitesine girmek istemeyecektir. Bu durum da web sitesinin ziyaretçi kitlesini oldukça düşürür.


Kullanılan Pop Up’ın Konumu Nasıl Olmalıdır?

Çalışmanın etkinliğini belirleyen faktörlerden biri de pop-up konumu olarak sunulabilir. Genelde açılan sayfanın en ortası düşünülmektedir. Kullanıcılar bu pencerelere hazırlıklı oldukları için direkt olarak kapatma eğilimi gösterirler.

Ziyaretçileri hazırlıksız yakalayabilmek için sayfaların köşelerine pencereleri eklemek çok daha olumlu geri dönüş sağlayacaktır. Bu anlamda kullanıcılar da çok daha duyarlı bir şekilde pencerelere yakışır.

Pop Up Boyutu

Dikkat edilmesi gereken bir diğer detay da pencerelerin boyutudur. Tüm ekranı kaplayan pencereler gelen ziyaretçiler tarafından çok da olumlu karşılanmıyor. Bu sebeple daha küçük net ve doğrudan mesajı ileten pencereler çok daha işlevseldir.

Bu çalışmaları yapan kişilerin küçük ekranlı olan cihazları göz önünde bulundurması gerekir. Bu anlamda hem küçük ekranda hem büyük ekranda pencere sağlanmış olur. Ziyaretçiye de daha olumlu bir şekilde yapılacak reklam sağlanmış olur. Ziyaretçiye daha sağlıklı yöntemlerle deneyim yaşatılacaktır.


Pop Up Zamanlaması Neden Önemlidir?

Pop-up pencereleri ziyaretçiler web sitesine girer girmez direkt olarak ana sayfada gösterilebilmektedir. Ancak bu durum siteyle kullanıcı arasında bir mesafeye neden olur. Kullanıcılar rahatsız olduğu için bir daha o siteye girmek istemeyebilir.

Aynı zamanda pencere açılır açılmaz pencerelerin ekrana gelmesi önemlidir. Ziyaretçilerin sitede ne zaman işi biteceği detaylı bir şekilde araştırmadır. Bu durum genel olarak sitenin vermiş olduğu hizmete yönelik olarak değişir. Pencerelerin özellikle ziyaretçiler tam siteden çıkarken ekranda belirlenirse çok daha olumlu geri dönüşlerini olduğu çalışmalarda gösterilmiştir.

Pop-Up İle ilgili Sıkça Sorulan Sorular

Pop-Up Düğmesi Ne İşe Yarar?

Pop up web sitesine giriş yapıldığı zaman kişilerin müdahalesi dışında direkt olarak ekrana gelen pencerelere denir. Bu sayfalar çoğu zaman zararsız olsa da bazı durumlarda kötü amaçlı olarak da kullanılabiliyor. Yanlışlıkla kötü amaçlı pencerelere tıklandığı zaman kötü yazılımlar indirilebilir ve bilgisayara ya da telefona zarar verebilir.

Pop-Up’lar Zararlı Mı?

Pencereler genel olarak zararsız reklamlar şekline sunulmaktadır. Ancak çok bilinmeyen sitelerde de zararlı içeriği olan sitelerin içerisinde kötü amaçlı pencereler de eklenebilmektedir.

Pop-up Ayarları Nedir?

Pop up Açılır Pencere ve Engelleyici anlamına da gelmektedir. Sitemdeki Myenocta sisteminde yer alan Sanal Sınıf Oturumu ile pop up engeli kaldırılarak ayarlaması sağlanabilir.

E-ticaret danışmanlığı, Google ADS ve sosyal medya reklamları ile 360° dijital pazarlama ajans desteği almak için buraya tıklayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

[Toplam: 3 Ortalama: 5]

Tavsiye Edilen Yazılar