Tumblr Nedir? Tumblr Ne İşe Yarar?

Tumblr, David Karp tarafından 2007 yılında kurulan ve kısa sürede popüler bir hale gelen sosyal medya ve mikroblog platformudur. Kullanıcılara, yazılar, fotoğraflar, video, ses veya diğer medya içerikleri paylaşabilme imkanı sunan platform, ücretsiz bir uygulamadır. İstenilen her konuda içerik oluşturabileceğiniz platform, açıldığı günden bu güne kadar popülaritesini korumaya devam ediyor.


Tumblr Ne İşe Yarar?

Platformun özelliklerinden en ilki kullanıcıların kendi bloglarını, yazılarını oluşturabilmeleridir. İstedikleri her konuda içeriği paylaşabilir, kendi düşüncelerini veya görsellerini ekleyebilirler. Paylaşılan içerikler, etiketler kullanılarak belirli konular hakkında kategorize edilebilir. Böylelikle ilgi duyulan konular hakkında içeriklere ulaşmak daha kolay ve pratik olacaktır. Uygulama genellikle genç kitleler tarafından kullanılan ve farklı içerik türlerinin paylaşılabileceği bir mikroblog platformdur. Kullanıcıların içerik paylaşmaları, blog oluşturmaları, etkileşimde bulunmaları için ve özellikle sanatsal ve yaratıcı içeriklerin yaygın olduğu popüler bir sosyal medya ağıdır.


Tumblr Nasıl Kullanılır

Platformun kullanımı ve arayüzü oldukça kolaydır. İşlevsel bir kullanım için şunlar yapılabilir;

  • İçerik paylaşım: Platform hesabına sahip olan herkes yazılar, görseller, videolar veya sesler gibi bütün içeriklerini paylaşabilirler. Bu içerikler, kendi yazdığınız yazılar olabilir, kendi çektiğiniz bir fotoğraf görseli olabilir, sanatsal bir çiziminiz ya da videonuz olabilir.
  • Blog oluşturma: Uygulama kullanıcıları kendine ait bloglarını oluşturabilir ve kendilerini bu bloglar ile ifade edebilirler. Blogların konusu ilgi alanları doğrultusunda herhangi bir konu içerebilir.
  • Etkileşim: Bu platformda, takip ettiğiniz kullanıcıların bloglarını beğenme, yenibloglama (reblog), yorum yapma gibi etkileşim seçeneklerini kullanabilirsiniz.
  • Topluluk ve Etiketler: Uygulama, etiketler kullanarak benzer ilgi alanlarına sahip kullanıcıları bir araya getirir. Kullanıcılar, etiketleri kullanarak belirli konular hakkındaki içerikleri kolayca bulabilir ve ilgi duydukları topluluklarla etkileşim kurabilirler.

Tumblr’ın Sunduğu Özellikler

Platformun sunduğu bazı özellikler şunlardır;

  • Bu platformda gönderi türleri olarak birçok içerik paylaşımı yapılabilmektedir. Sadece yazı ya da sadece görsel değil hepsini bir arada sunulabildiği farklı içerikler paylaşılabilmektedir.
  • Kullanıcılar ilgi duydukları başka hesapları takip edebilir, beğenebilir, yorum yapabilirler.
  • Paylaşılan içerikleri kendi hesaplarınızda tekrar reblog yaparak paylaşabilirsiniz.
  • Platform, kullanıcıların bloglarını çeşitli stil ve temalar ile özelleştirmelerini sağlar.
  • Bu uygulamada paylaşılan içeriklerin bir çoğu kısa ve görsel odaklıdır, bu da platformun hızlı ve görsel içeriklere dayalı bir sosyal medya deneyimi sunmasını sağlar.
  • Bunun yanısıra kullanıcılar uzun yazı ve metinler ile de blog oluşturabilme imkanına sahiptirler.

Dijital Pazarlama ajansı


Tumblr Nasıl Kullanılır? Tumblr’da Nasıl Hesap Açılır?

Bu uygulama da diğer bütün sosyal medya platformlarında olduğu gibi son derece kolay bir kullanıma sahiptir. Aşağıdaki adımları takip ederek nasıl kullanılır veya hesap açılır sorusunun cevabını bulabilirsiniz;

Tumblr Hesabı Nasıl Açılır?

Öncelikle ilk yapmanız gereken şey bilgisayar veya telefonunuzun tarayıcısından Tumblr resmi web sitesine giderek (https:www.tumblr.com/) hesap oluşturmanız olacaktır. Ana sayfada sağ üst köşede “oturum aç” butonuna tıkladıktan sonra  “kaydol” veya “oturum aç” butonlarından “Google, apple veya e-posta” butonlarına tıklayarak hızlı bir şekilde mail adresleriniz ile oturum açabilirsiniz. Veya yeniden bir e-posta adresi oluşturarak şifre belirleyin. Aynı zamanda kullanmak istediğiniz bir kullanıcı adı belirlemelisiniz. Bu aşamadan sonra doğum tarihi girmelisiniz. Bu uygulamanı yaş sınırı vardır. Otomatik botların kaydolmasını engellemek için güvenlik doğrulamasını geçmeniz istenebilir. Hesabınızı kişiselleştirmek için profil resmi, başlık ve açıklama ekleyin. İşte bu kadar kolay.


Tumblr Hesabı Nasıl Kullanılır?

Hesabı açtıktan sonra dilerseniz hemen içerik paylaşımı yapabilirsiniz veya arama çubuğunu kullanarak ilgi alanlarınıza göre blogları diğer hesapları takip edebilirsiniz. En popüler ve size önerilen hesapları görmek için sağ üst köşedeki “Explorer” düğmesine tıklayabilir bu içerikleri görebilirsiniz. Başka blogları takip ederek ana sayfanızda bu blogların içeriklerini görebilir, beğenebilir, reblog yapabilirsiniz. Aynı zamanda takip ederek kendiniz de takipçi kazanabilirsiniz. Böylece sizin paylaşımlarınızda takipçilerinizin ana sayfasına düşecektir. Bir içerik paylaşmak için, “Text”, “Photo”, “Quote”, “Link”, “Chat”, “Audio” veya “Video” seçeneklerinden herhangi birini seçerek gönderi türünüze göre içeriğinizi yükleyebilir, yazı veya bir bağlantı ekleyebilirsiniz. Son olarak içeriğinizi yayınlama adımı için “Post” düğmesine tıklayabilirsiniz.

İlgi duyduğunuz ve beğendiğiniz içerikleri “kalp” simgesine tıklayarak beğenebilir, yorum yapmak için ise yorum simgesine tıklayarak yorumuzunu girip “post” düğmesine dokunabilirsiniz. Hesap ayarlarına ulaşmak için sağ üst köşedeki kullanıcı simgesine tıklayın ve açılır menüden “Settings” (Ayarlar) seçeneğini seçin. Profil fotoğrafı, arka plan, blog adı ve temas gibi özellikleri özelleştirebilirsiniz. Hesap ayarlarından gizlilik seçeneklerini gözden geçirerek paylaşımlarınızın kimler tarafından görüleceğini ayarlayabilirsiniz. Hesap güvenliği için güçlü bir şifre kullanmak önemlidir.

Diğer İçeriklerimiz: Google Akademik Nedir?


Tumblr’ın Dijital Pazarlamadaki Yeri

Diğer sosyal medya platformlarında olduğu gibi bu uygulama da dijital pazarlama da önemli bir rol oynayabilir.  2013 yılında Yahoo tarafından satın alınan platformun, o dönemdeki popülaritesi ve etkisi dijital pazarlamada hala geçerli olabilir.

Marka Farkındalığı

Dijital pazarlama açısından bakıldığında işletmeler için bir marka farkındalığı oluşturan platform, genç, yaratıcı ve dinamik kullanıcı tabanına sahiptir. Özellikle sanat, edebiyat, modaya ilgi duyan, alternatif düşünen ve özgün içeriklere ilgi gösteren kullanıcılar bu platformda oldukça aktif bir şekilde rol oynamaktadır. Bu durum, belirli bir hedef kitleye, genç ve dinamik kitlelere ulaşmak isteyen markalar için potansiyel bir fırsat olabilmektedir.

İçerik Pazarlama

Bu uygulama, görsel içerikleri, GIF içeriklerini, yazı, blog ve sesleri kolayca paylaşmaya elverişli bir platformdur. Paylaşılan bir içerik popilerite ve eğlencesi açısından kullanıcıları arasında viral bir etki yaratabilir ve markanın geniş kitlelere ulaşmasına yardımcı olabilir.

Etkileşim ve Topluluk

Platform, kullanıcıların birbirleri ile etkileşimde oldukları ve içeriklerini paylaşabildikleri bir topluluk platformudur. Doğru yaklaşım ve içerik stratejisi ile markalar, kullanıcılarla daha kişisel ve samimi bir şekilde etkileşim kurabilir ve sadık bir takipçi kitlesi oluşturabilir.

Infloucer İşbirlikleri

Popüler ve takipçi kitlesi iyi olan kullanıcılar, kendi takipçi kitlesine sahip influencer’lardır. Markalar, etkili influencer’larla işbirliği yaparak diğer sosyal medya platformlarında olduğu gibi ürünlerini veya hizmetlerini doğal bir şekilde tanıtarak, hedef kitlelerine ulaşabilirler.

SEO ve Trafik

Uygulama, içeriklerin etiketlenmesine izin verir ve etiketler, içeriklerin daha kolay keşfedilmesine ve viral olmasına yardımcı olabilir. Doğru etiket kullanımı ve ilgi çekici içeriklerle platform, markaların web sitelerine trafik sağlayarak SEO çalışmalarına etki sağlayabilir.

Diğer İçeriklerimiz: Metafor Ne Demek

Tumblr İle İlgili Sık Sorulan Sorular

Tumblr Uygulaması Ücretsiz mi?

Uygulama diğer sosyal medya platformlarında olduğu gibi tamamen ücretsizdir. Ve mail hesabınız ve bir kullanıcı adı ile oturum açabilirsiniz.

Tumblr’da Reblog Ne Demektir?

Reblog, başka kullanıcıların paylaştığı içerikleri kendi blogunuzda yeniden paylaşmak demektir. Böylece, içerik paylaşımını yapan kişinin ismini de belirterek alıntı bir şekilde aynı postu kendi topluluğunuz ile paylaşabilirsiniz.

Tumblr’da İçerikleri Nasıl Ararım?

Uygulamada içerikleri aramak ve bulmak arama çubuğu sekmesi aracılığı ile anahtar kelimeleri kullanarak arama yapabilirsiniz veya ilgi alanlarınıza göre belirli etiketleri aratabilirsiniz. Bu sayede arama sonuçları, ilgili içerikleri listeler.

Diğer İçeriklerimiz: Twitter Takipçi Arttırma Yolları

[Toplam: 2 Ortalama: 5]

Tavsiye Edilen Yazılar